Životní styl

Užívání a odpočinek na horách

Horský vzduch, nádherný výhled a pohled na všechnu tu krásu tam dole, výšlap po skalách a nebe na dosah ruky… to je pocit, který prožijete jen na místě, na kterém se nachází hory. Lidi hory milují a prolézají jejich dostupné cesty, ze kterých jsou naprosto uchváceni a vědí, že takovou krásu uvidí jen na vrcholcích mohutných hor.
muž na hoře

Horská turistika jako styl života, který neomrzí

V naší republice nalezete hory, které jsou vznešené a báječné už jen proto, že jsou naše. Není to ovšem jediný důvod, proč jsou úchvatné. Pokud jste nikdy neprošli horu formou výšlapu (a nemusí se jednat o žádný rekordní výstup), nepoznali jste to spojení mezi vámi a nádherou, kterou příroda vytvořila.
Do hor se můžete vypravit i v cizích zemí, třeba u našich sousedů na Slovensku najdete hory prakticky na každém rohu. Lezení po horách a šlapání vstříc k jejich vrcholkům má v sobě takový půvab, že z jeho zážitků budete žít hodně dlouho. Dobrodružství, které prožijete vám dodá nejen kousek poznávání naší a cizí země z horské pozice, ale i vzpomínky a zážitky na nespoutanou krásu.
turisté v horách

Co je pro začátek nesmírně důležité?

Na hory se musíte jednoduše připravit. Jelikož nelze předem předpovídat to, jaké vás potká s čím dál větším stoupáním počasí (bez rozdílu na výšku hory), musíte být připraveni na všechno.
1.     Základem je pevná horská trekingová obuv. Dejte si záležet na tom, aby byla kvalitní a aby vám byla, co nejvíce pohodlná.
2.     Nepromokavé oblečení.Teplé, odolné a hlavně nepromokavé oblečení musí být základnou výbavou, kterou budete na sobě mít.
3.     Velký, prostorný, pevně držící batoh.Pro všechny vaše nezbytnosti na cestě za poznáváním vašeho dobrodružství. Jídlo, pití, lékárnička, deka, ale i karimatka je něco, co by vám v něm rozhodně nemělo chybět.
4.  Doprovod a přehled map.I když se to možná nezdá, ztratit se v horách můžete kdykoliv. Neplatí vždy pravidlo, že stačí jednoduše sejít dolů, měli byste mít proto sebou doprovod (stejně velkých nadšenců, jako jste vy) a nějaké mapy nebo navigaci, která vám v případě problémů pomůže.