Dovolená

Pltě na Dunajci

Od známých jsme dostali tip na skvělý výlet na Slovensku. Doporučili nám místní atrakci Pltě na Dunajci, a protože je toto místo hodně daleko, rozhodli jsme se spojit tento výlet s dovolenou.
polský muž

V blízkosti obce Vrbov, mezi Kežmarokem a Popradem, se nachází termální koupaliště Vrbov. V areálu je 10 bazénů s léčivou vodou, tobogánem a jinými vodními atrakcemi. Čtyři z nich bazény jsou pro děti. Ubytování je možné přímo v areálu v bungalovech nebo v campu, který je součástí areálu. My jsme dali přednost ubytování v soukromí, které nabízejí ve Vrbově. 15967
Hned, jakmile jsme si trochu užili koupání, naplánovali jsme doporučený výlet. Asi za hodinku jsme byli na místě.
podzimní listí

Plavení na dřevěných pltíchje jednou z nejpopulárnějších turistických atrakcí na Severním Slovensku. Plavbu po řece Dunajec v úžasné scenérii Národního parku Pieniny jsme mohli absolvovat z přístavu jménem Majere, Červený Klášter nebo Spišská Stará Ves. Nejstarší písemná zmínka o plavení pochází z 11. století. Rozmach pltnictví je spojen s těžbou dřeva v horských oblastech a jeho splavením do Polska. Plavení jako turistická atrakce existuje od poloviny 19. století. V současnosti je délka plavení 9–11 kilometrů. Plavba končí v obci Lesnice a tak, jako v minulosti, se mohou turisté nechat odvézt koňským povozem až k chatě Pieniny. Tam je možné si naživo poslechnout tradiční horalskou muziku a pochutnat si na některých vynikajících horalských specialitách.
Výlet na pltě jsme měli naplánován dobře, protože jsme po příjezdu do Červeného Klášteru zjistili, že kdyby byla řeka rozvodněná, tak by kvůli bezpečnosti turistů, z výletu nic nebylo. Měli jsme opravdu štěstí. Do pltě nás nastoupilo nejméně dvanáct a jeden pes. Každou plť řídili dva plťaři oblečení v tradičních krojích, z nichž jeden dělal průvodce. Během více než hodinové plavby jsme se dověděli spoustu informací o okolní krajině, horách i lidech. Sluníčko svítilo, a tak nás hřálo v navenek drsném a nehostinném kraji s jedinečnou lidovou architekturou a přírodními krásami.
sjíždění řeky

Z výletu jsme si dokonce dovezli památku. Jakmile jsme opustili břeh, hned na začátku jsme pluli pod několika mosty, kde na nás mávali lidé. Po vystoupení na břeh nás oslovil člověk s čerstvě vyhotovenou fotografií velikosti A5 právě z toho mostu, kde je zvěčněna celá naše posádka.