Peníze

Ono se snadno řekne šetřit

To je pravda, snadněji se to říká, než dělá. Samozřejmě, pokud je v rodině dostatečné finanční zabezpečení a příjmy jsou více, než dostačující, tak to zase takový problém nebude. Horší je to v místech, kde zaměstnání není, kde rodiny strádají, žijí z nízkých platů. Aby dopřáli svým dětem všechno potřebné, včetně školného a kroužků, jsou mnohdy na hraně, natož, aby mohli ukládat ještě nějakou finanční částku stranou. Poté vhod přijdou i rady zkušených nebo našich rodičů, kteří věděli, kde ušetřit v domácnosti.
účtenka a kalkulačka.jpg

Některé z tipů

Existuje mnoho rad, jak ušetřit nějakou tu korunku, ale pokud ji neodložíte stranou, tak nejspíš skončí zase úplně někde jinde, než ji potřebujete mít. Možná vám pomůže začít u běžných věcí, které používáte nejčastěji.
1.       Světlo – hodně udělá typ žárovky, který si pořídíte. Asi nejkvalitnější je nyní na trhu LED osvětlení, které má sice o trochu vyšší pořizovací cenu, ale na druhou stranu vydrží svítit dlouhou řádku let, má přesně takové světlo, jaké potřebujete pro vybranou místnost. V podstatě investované peníze do kvalitních žárovek jsou během chvíle zpět na ušetřeném odběru elektrického proudu.
2.       Úsporné domácí spotřebiče – při nákupu pračky, ledničky atd. je dobré se vždy podívat na štítky. Pokud naleznete atest s CE, tak to dokládá, že výrobek je bezpečný a vhodný pro český trh, to je většinou na štítku u výrobce a sériového čísla. Pak je druhý štítek a zde je uvedena třída spotřeby energie. Samozřejmě, že výrobky A+, A++ nebo A+++ jsou nejúspornější. Pokud se divíte, proč je zde tolik plusových znamének, tak to je v podstatě informace pro vás. Každé plus šetří vaši peněženku.
3.       Kniha měsíčních výdajů – ta může leccos rozlousknout. Sice je to práce a pro někoho zbytečnost, ale když vydržíte jeden měsíc, tak uvidíte, že jsou možná skulinky i ve vašich nákupech nebo utrácení. Možná je třeba něco přehodnotit.
4.       Nákup pouze se seznamem – to se snadno řekne, když pak zůstane ležet na stole a vy jste v obchodu. Ovšem nebudeme si nalhávat, že v tuto chvíli nakupují především oči a pak se zákonitě nevyhnete spontánní nákupům.
muž s kreditkou.jpg
Zkuste šetřit v málu, třeba do oblíbeného prasátka a hlavně nevybírat, pak budete překvapeni, co jste dokázali třeba za rok.