Bydlení

Trendy bydlení v roce 2019

1.       Materiály
Rok 2019 bude silně ovlivněn 70. léty a počátkem 80. let. Na výsluní se vracejí materiály jako manšestr, juta, ratan nebo bambus. Trendy je zkrátka všechno, co je součástí životního prostředí. Pokračující obliba materiálů jako je hlína, keramika, přírodní kámen, terakota a dřevo, svědčí o enviromentálním přístupu světových designérů. Globální politika směřuje designéry k volbě místních materiálů a inspiraci domácím folklórem. Proto se budeme v interiérech stále více setkávat třeba s ručně vyráběnými doplňky.
žluté židle
2.       Barvy a tvary
Retro oblé tvary připomenou nábytek 70. let a neonové barvy prozáří naše interiéry. Inspirace geometrickými tvary se objeví nejen v bytových textiliích, ale i v designu nábytku. Geometrické vzory nebudou jen pravidelné, ale často i asymetrické. Barvou roku byla zvolena jasná korálová, která oživí nábytek i doplňky. Objeví se také na textilu, svítidlech a výmalbě. Pokud jde o výmalbu, nebude se omezovat jen na stěny, ale i stropy se stanou součástí designu: výraznější barvou, leskem nebo dokonce tapetou.
stůl se židlemi
3.       Kuchyně
Ať už se chystáte vytvořit novou kuchyň nebo jen osvěžit stávající, inspirujte se některým z následujících trendů. V osvětlení se prosazuje industriální styl, LED diody integrované do spotřebičů a různé varianty nepřímého osvětlení. Z kuchyní mizí horní skříňky a nahrazují je otevřené police, dřevěné nebo kovové. Požadavek na více světla splňují velká okna, která dají vyniknout barvám kuchyňské linky jako modrá, zelená, tyrkysová nebo kouřově růžová. Třešničkou na dortu budou barevné lednice a trouby. Jako doplňující materiály se uplatní dřevo, mramor, leštěný beton nebo kámen. Nerez na kuchyňských doplňcích vystřídá mosaz či měď v matném provedení.
4.       Otevřený prostor
Koncept otevřeného prostoru zůstává i nadále aktuální. Nemusí to být jen tradiční spojení kuchyně a obýváku do obytného prostoru, ale například i propojení ložnice s koupelnou. Lidé už nehledají v koupelně jen hygienický prostor, ale i zážitek z lázně. U koupelny je nezbytné oddělit ji sklem nebo ocelí, ale jinak lze větší prostor dělit opticky pomocí různě barevné výmalby nebo odlišné úrovně svítidel.
Bytům a domům budou nadále vládnout moderní technologie. Trendem je systém tzv. inteligentní domácnosti se společným ovládáním různých zařízení jako je zabezpečení, vytápění nebo klimatizace.