Peníze

Jak levněji topit

Češi k vytápění svých domovů nejčastěji využívají zemní plyn. Na trhu jsou téměř 3 miliony odběratelů. Nejednoho člověka trápí každý rok po létě otázka, kolik za zimu zase protopí.
Nejen na topení se zemní plyn využívá, spousta domácností s jeho pomocí ohřívá vodu, nebo vaří.
 nastavení teploty
Nejčastěji češi šetří na potravinách, oblečení, volnočasových aktivitách, energiích a dopravě.
 
Vyplatí se změna dodavatele energií?
Pokud se rozhodnete k této změně, je vhodné tento krok učinit s dostatečným předstihem, ideálně v létě, nebo hned na jaře, až skončí topná sezóna.
 ohřívání u krbu
Prvním krokem je zjistit, jakou mám nynější smlouvu se svým stávajícím poskytovatelem. Kdy smlouva končí, jaká je výpovědní lhůta, či jestli za předčasné ukončení smlouvy hrozí nějaká sankce a jaká.
 
Není od věci použít různé nezávislé internetové srovnávače, kdejsou schopni poradit s praktickými věcmi a spočítat, kolik máte možnost ušetřit. Tyto konzultace jsou zdarma, nejčastěji telefonicky, v případě vážné zájmu jsou některé společnosti sjednat i osobní schůzku s obchodním zástupcem, pokud preferujete osobní kontakt.
 
Nebojte se zeptat na vše, co Vás zajímá, nebo není úplně jasné. Není tedy důležitá jen výše plateb, ale i smluvní podmínky, případná výpověď atd.
 
Pokud se nakonec rozhodnete pro dodavatele nového, tak přechod samotný od jednoho poskytovatele k druhému není věc složitá. Navíc se nový poskytovatel většinou postará o hladký průběh a veškeré důležité věci ohlídá. To znamená, že vyřeší ukončení smlouvy se stávajícím poskytovatelem a zajistí  smlouvu novou u nové společnosti. Pak už jen dostanete závěrečné vyúčtování od bývalého dodavatele.
 termostat topení
Vše je skutečně zapotřebí dobře zvážit, jak klady, tak zápory  a správně se rozhodnout, vše si dobře propočítat. Snad nás nebude ma trápit příliš dlouho, tuto věc ale nejsme nikdo z nás schopen ovlivnit… narozdíl od jiných věcí.