Životní styl

Hýbejme se!


Schválně, zkuste si udělat doma kotrmelec nebo stojku. Most po Vás raději chtít nebudu. Kolik z Vás to dokáže?
Pohybu není v dnešní době nikdy dost. Nemyslím tím ten pohyb v dopravních prostředcích po silnicích, ale pohyb jako fyzickou aktivitu. Čím dál tím více vysedáváme v kancelářích, děláme přesčasy, večer unavení doma sedáme před televize nebo s našimi chytrými telefony a tablety na gauč a pak se volně přesouváme do postele. Sice nejsou všichni obézní, dost lidí si hlídá životosprávu, aby netloustli a vypadali reprezentativně, ale sportu moc nedají.
pěší turistika

Zvlášť u dětí na prvních stupních základních škol je to alarmující. Málokteré umí udělat kotrmelec, přejde po kladině. Děti neumí držet rovnováhu, neumí běhat a kolikrát ani pořádně chodit. Šourají se a tahají nohy za sebou. Nikdo je tomu nikdy nenaučil, strávili své dětství také převážně na gauči.


Stačí přitom tak málo. Nemusíme vyhazovat měsíčně tisíce za členství v různých sportovních klubech nebo fitness centrech. Existuje naprosto přirozený pohyb a tím je  chůze. Nic nás nestojí, jen potřebujeme kvalitní obuv. Strávit hodinku nebo dvě několikrát týdně v lese nebo procházkou podél řeky, to prospěje nejen naší fyzické kondici, ale také psychice. Musí se jednat ovšem o trochu svižnější chůzi. Za hodinu bychom měli ujít nejméně 5 km.


Dalším takovým přirozeným pohybem je běh. Pokud už nám chůze nestačí, můžeme prostě trochu zrychlit. Ideální je zase pohyb v přírodě, ale pokud to nejde, postačí i městský park.
potápění v bazénu

Nejen v létě se můžete věnovat také plavání. Je to zábava pro celou rodinu, ať už jste venku u rybníka, v řece nebo na koupališti, či v zimě v krytém bazénu. Zarážející byla pro mě zpráva, která proběhla toto léto médii, že Češi neumějí plavat. Umíme se cákat v bazénech, ale uplavat několik set metrů nebo kilometr málokdo zvládne nebo má naprosto špatný styl. Je proto dobře, že se plavání zase povinně zavedlo na základních školách.