Životní styl

Hýbejme se!


Schválně, zkuste si udělat doma kotrmelec nebo stojku. Most po Vás raději chtít nebudu. Kolik z Vás to dokáže?
Pohybu není v dnešní době nikdy dost. Nemyslím tím ten pohyb v dopravních prostředcích po silnicích, ale pohyb jako fyzickou aktivitu. Čím dál tím více vysedáváme v kancelářích, děláme přesčasy, večer unavení doma sedáme před televize nebo s našimi chytrými telefony a tablety na gauč a pak se volně přesouváme do postele. Sice nejsou všichni obézní, dost lidí si hlídá životosprávu, aby netloustli a vypadali reprezentativně, ale sportu moc nedají.
pěší turistika

Zvlášť u dětí na prvních stupních základních škol je to alarmující. Málokteré umí udělat kotrmelec, přejde po kladině. Děti neumí držet rovnováhu, neumí běhat a kolikrát ani pořádně chodit. Šourají se a tahají nohy za sebou. Nikdo je tomu nikdy nenaučil, strávili své dětství také převážně na gauči.


Stačí přitom tak málo. Nemusíme vyhazovat měsíčně tisíce za členství v různých sportovních klubech nebo fitness centrech. Existuje naprosto přirozený pohyb a tím je  chůze. Nic nás nestojí, jen potřebujeme kvalitní obuv. Strávit hodinku nebo dvě několikrát týdně v lese nebo procházkou podél řeky, to prospěje nejen naší fyzické kondici, ale také psychice. Musí se jednat ovšem o trochu svižnější chůzi. Za hodinu bychom měli ujít nejméně 5 km.

trika-cz-600-600-carousel-3.png


Dalším takovým přirozeným pohybem je běh. Pokud už nám chůze nestačí, můžeme prostě trochu zrychlit. Ideální je zase pohyb v přírodě, ale pokud to nejde, postačí i městský park.
potápění v bazénu

Nejen v létě se můžete věnovat také plavání. Je to zábava pro celou rodinu, ať už jste venku u rybníka, v řece nebo na koupališti, či v zimě v krytém bazénu. Zarážející byla pro mě zpráva, která proběhla toto léto médii, že Češi neumějí plavat. Umíme se cákat v bazénech, ale uplavat několik set metrů nebo kilometr málokdo zvládne nebo má naprosto špatný styl. Je proto dobře, že se plavání zase povinně zavedlo na základních školách.

Hýbejme se!
Ohodnoťte příspěvek
z2-366x280.gif