Technika

Úžasné možnosti vědy a techniky.

·         Kengoro. Tak se jmenuje humanoidní robot z Tokijské university, který ke svému ochlazování používá pocení.
·         Nově vynalezená hybridní tkanina je schopna využívat solární i mechanickou energii. Solární články ve tvaru mikro vláken jsou navzájem protkány mezi nanogenerátory a tímto způsobem tvoří tak zvanou chytrou tkaninu, která se umí nabíjet a vytvářet elektrickou energii, jak při běžném osvětlení tak i mechanicky díky komíhaní během působení větru, potažmo v průběhu běžné lidské pohybové aktivity. Vědci z Georgia Institut of Technology tvrdí, že jimi vyvinutá tkanina bude ideální pro záclony či stěny stanů nebo jen neobyčejné šály.
modré oko
·         Sundrop je úplně první pouštní zeleninovou farmou na světe, která k zavlažování využívá slanou mořskou vodu.  Na této Australské farmě se vypěstuje patnáct tisíc tun rajčat za použití třiadvaceti tisíc zrcadel využívajících solární energii a vody z blízkého Spencerova zálivu. Za pomoci solární energie dochází k odstraňování solí z mořské vody. Během odpařovacího a kondenzačního procesu dochází k oddělení vody a solných částí. Podobné farmy by mněly již brzy vzniknout v Portugalsku a ve spojených státech.
zelená rajčata
·         V Disney research v Curychu došlo k vyvinutí parametrického modelu, který slouží k pohodlnější, ale hlavně rychlejší rekonstrukci oka. Nejprve se utvoří databáze naskenovaných očí. K vytvoření digitálního modelu oka stačí pouze jediná fotka z internetu. Systém má možnost změnit různé parametry, například šířku či hloubku očních žil, rozšíření zornice nebo geometrii duhovky. Tento algoritmus funguje tak výborně, že není problém digitalizovat oči z obrazů slavných malířů.
·         Vědci dokázali přimět organismy vytvářet chemické vazby, které v přírodě zatím neexistují. V Caltechu tak dokáží stvořit molekuly s křemíkem a uhlíkem. Doposud tato výsada tvorby náležela pouze chemikům.