Technika

Miniaturní notebook GPD – nezbytný společník na cesty

Začátkem tohoto roku se na startupové stránce IndieGogo objevil zcela nevšední projekt – miniaturní notebook GPD Pocket. Projekt během pár dnů nabral popularitu a cílová částka 200 000 dolarů byla velmi rychle překročena na neskutečných 3 500 000 dolarů.
notebook v parku

Co nám může stroj nabídnout?

GPD Pocket nám přinese čtyřjádrový procesor Intel x7-Z8750. Bude se prodávat s Windowsem 10 nebo Linuxem (Ubuntu). I přes výkonnost procesoru by měla baterie vydržet až dvanáct hodin.
Displej nás potěší Full HD rozlišením 1920×1200 doplněným o dotykovou vrstvu a Gorilla Glass ochranou, která by měla zaručit bezpečí při pádu. Nechybí také USB 3.0, micro HDMI, 3,5mm jack, reproduktor s mikrofonem WiFi, Bluetooth 4.1 a čtečky SD karet. Klávesnice zabírá téměř celý prostor, takže na touchpad už nebylo místo. Ten byl ovšem nahrazen trackpointem (páčka ve stylu joysticku). Také nesmí chybět 8 GB RAM, které potěší každého hráče, i když hraní nemusí být příliš pohodlné. Původní verze notebooku měla pouze 4 GB RAM, což se posléze změnilo kvůli menším nedostatkům. Jako hlavní příjemná věc je jeho váha, která je necelých 0,5 kg. Notebook se klidně může porovnávat s MacBookem od Applu, který je podstatně dražší a designově hezčí, ale jeho vnitřek je téměř totožný.

Jaká je cena? – Více než dechberoucí.

První myšlenka, která asi každého z nás napadne, je ta, že takový přístroj musí stát více než celá měsíční výplata, ale vyvedeme vás z omylu! Notebook je k dostání za 496 dolarů, což je v přepočtu asi 12 000 Kč.
psaní na notebooku

Nevýhody? Moc jich nenajdeme

Možná je to překvapující, ale opravdu můžeme u Notebooku nalézt opravdu jen málo. Jedna  mála bude nepohodlnost při psaní, ale s tím se u takových zařízení musí počítat. Pár nečekaných problémů se systémem se taky může objevit.