Bydlení

Jak se nezruinovat

Je to teprve pár dní, co u nás napadl první letošní sníh a co počalo mrznout, až praští. A není nic nelogického na tom, že si rázem počínáme všichni tak, jak si počínáme. Tedy že se na pobyt venku daleko tepleji oblékáme a pokud jsme zavření mezi svými čtyřmi stěnami, topíme pomalu jako o závod. Někdo jednoduše otočí kohoutkem ústředního topení, někdo se vláčí s kbelíky uhlí ze sklepa nebo s polínky dřeva odkudsi z kůlny, další přímotopem roztáčí elektrické hodiny, někdo si s nesebevražednými úmysly pouští plyn,…
modré žaluzie

Zkrátka je tu ta opravdová a nefalšovaná zima. A když je tu zima, je zima a ta dělá dobře nanejvýš tak skalním otužilcům, schopným koupat se i někde v řece mezi ledovou tříští. My ostatní ji máme sice možná také rádi, to ale zpravidla právě tehdy, když se na ni můžeme jenom dívat oknem z vytopené místnosti.

Díky všemožným kamnům, kamínků, kotlům a jiným zdrojům tepla je nám nádherně teplo… a když potom přijde vyúčtování, je nám nejednou doslova horko. Protože teplo není zadarmo, ba je naopak vesměs rok od roku dražší a dražší.

Jenže co naděláme, že? Když můžeme volit mezi nezanedbatelnými finančními ztrátami anebo zmrznutím.

Co že naděláme? Vlastně se něco pro to, abychom ušetřili vlastní peněženku, nadělat dá. Protože nemusíme jenom týrat svou tělesnou schránku mrazem s vidinou ušetřených korunek. Stačí, když se zamyslíme a začneme bojovat proti zbytečným ztrátám, proti únikům tepla, a rázem se zahřejeme, aniž bychom se pomyslně spálili.
slunce mezi žaluziemi

Jak že tedy na tepelné energii ušetřit? Jak moudře radí , nic na tom vlastně není. Nic světoborného.

Stačí lépe izolovat byt a hned je lépe. Dá se zateplit fasáda domu, dají se zabudovat lepší okna. A také se dají třeba jenom zatáhnout venkovní rolety, jichž se na našem trhu nabízí povícero druhů a jež nás nejen pomohou ochránit před zimními mrazy, ale později naopak i před letními vedry, před venkovním hlukem a nezvanými čumily odnaproti. A možná i před zloději.

Stačí pár rolet a hned je člověku lépe. Ať už je venku tak či onak, tyto rolety vždy svému majiteli poslouží. Aniž by mu hrozilo, že se bude třást nejen zimou, ale i hrůzou z okamžiku, kdy přijde nějaká ta složenka.