Vzdělání

Cizí jazyk pro samouky

Jestli patříte mezi lidi, které lákají dálky a cizí kultury, jistě jste ne jednou zatoužili po tom umět nějaký cizí jazyk, možná už některý umíte, ale přijde Vám to málo. Vaše motivace může být jakákoli – možná obdivuje kulturu dané země, chystáte se tam na dovolenou nebo je znalost konkrétního jazyka jedním z požadavků Vašeho nového ředitele?

kniha

Do školy už nechodíte a jazykové kurzy se Vám zdají drahé. Cizí jazyk se ale můžete zrovna tak dobře naučit i sami. Stačí si vybrat dobrou učebnici pro samouky i se zvukovými nahrávkami, praktickými cvičeními a klíčem, kterých je na trhu spoustu. Mnou dotázaní samouci doporučili např. učebnici od nakladatelství Leda, která existuje pro spoustu cizích jazyků – od francouzštiny a italštiny, přes ruštinu až k norštině.  S učebnicí se dobře pracuje, od úplných základů se můžete dostat až na jazykovou úroveň B1 podle evropského referenčního rámce.

Začít je poměrně snadné, otevřít novou knihu a přečíst si několik prvních stránek je vždycky radost. Hlavně je ale potřeba vydržet. Udělejte si časový plán, ideální je pustit se do toho s velkou chutí a udržet si dobré tempo. Učebnice Vás povede, jen jí to musíte dovolit. Věnujte se novému jazyku intenzivně, alespoň hodinu každý den. Za chvíli budete umět říct své první věty ve vysněném jazyce. A třeba je hned na dovolené budete moc použít. I když budete teprve na začátku, uvidíte, jak Vám daná země bude bližší, když začnete pomalu bořit jazykovou bariéru. Nevzdávejte se, udržte si pevnou vůli a neztrácejte motivaci.

výuka

Brzy začnete rozumět kratším psaným textům i mluvenému slovu. Hned jak to bude možné, zkuste si přibírat pro cvičení jazyka další materiály. Musí Vás to bavit! Čtěte krátké texty, třeba na internetu, na témata, která Vás zajímají, pouštějte si videa. Poslouchejte hudbu v jazyce, který se učíte. V neposlední řadě je k nezaplacení vyplňovat cizím jazykem volné chvíle, dejte si nahrávky z učebního CD do mobilu nebo mp3 přehrávače a poslouchejte je po cestě do práce. Výsledky na sebe nenechají dlouho čekat, uvidíte.

Držím palce všem samoukům!