Technika

Bez zásoby autožárovek není radno vyjíždět

V dřívějších dobách nebylo povinností řidičů svítit od prvního nastartování vozidla. To znamená po celou dobu jízdy ve dne, nebo v noci. Právě proto nebylo nutné tak často kontrolovat osram autožárovky, zda jsou nebo nejsou funkční. Určitě jste měli povinnou výbavu, která sadu autožárovek předepisovala, ale nebylo zapotřebí věnovat jim takovou pozornost, protože doba životnosti nebyla tolik sledovaná.

bílý obr

Svítilo se podstatně méně.
V dnešní době je samozřejmě povinná výbava autožárovek osram také předepsaná, ale už se, jako pečlivý řidič staráte o životnost, protože se svítí, kdykoliv nasednete do vozidla a odjíždíte.

A že by měly být autožárovky kvalitní a nejlépe s prodlouženou životností, to uvítá každý řidič vozidla! Dnes už se bez pořádného osvětlení prostě neobejde.
Mnozí řidiči se zprvu novému nařízení stálého rozsvícení předních světlometů divili.

Ale ono to nařízení něco do sebe má.

  • Když si vezmete krásný slunečný den a jedete se sluncem v zádech, máte jistou výhodu. Vidíte dobře. Ale ten, co jede proti Vám, má podmínky ztížené. Kdybyste nemuseli mít rozsvícená světla, ani by Vás nemusel řidič protijedoucího vozidla zaregistrovat!
  • Už tu bylo zmiňované šero. To je pro některé řidiče pekelná záležitost. Když se den proměňuje ve tmu, je to pro mnohé řidiče nepříjemný pocit ze špatného vidění. Jenže když uvidí dvě světla před sebou, daleko lépe se zorientuje.
  • A v noci je to jasné, jako facka. Jen Vaše světla nesmí druhé vozidlo příliš oslňovat.

noční serpentina

Od toho se odvíjí nařízená povinnost výbavy autožárovek, které jsou kvalitní a spolehlivé. A rozhodně není na škodu vozit si tuto výbavu nad rámec povinnosti. Nikdy nevíte, co Vás na cestách může potkat. A nebýt v některých momentech neosvětlen, protože chybí jedna osram autožárovka, to by mohlo mít přímo fatální následky! Takže nezapomeňte na povinné vybavení autožárovek a tuto povinnost nepodceňujte!