Produkty

Tak tomu říkám vynález, dřevěné palety v různém provedení


Pokud vezmeme v úvahu, kolik zboží musí kamióny, nákladní automobily nebo i železnice přepravit, tak se všichni shodneme, že takový dřevěný podstavec byl skutečně praktický vynález. Ačkoliv se dnes nepoužívá pouze v dopravě, ale také v běžných domácnostech jako paletový nábytek nebo na zahradách jako dekorace pro květiny nebo podlahy.
dvě palety.jpg
Není divu, jsou kvalitně vyrobeny a jejich pevnost unese mnoha kilovou zátěž bez větších problémů. Navíc se dají pevně naskládat do ložné plochy nákladového prostoru, a ještě do výšky, aniž by se cokoliv poškodilo. Díky provedeným otvorům lze pak snadno takto zabalený balík sundat třeba vysokozdvižným vozíkem a převézt do určených prostorů. To rozhodně ušetří nejen lidskou sílu, ale také čas.
tři palety.png

Existují různé druhy dřevěných podstavců

Mezi nejznámější patří dva základní druhy.
1. Standardní – jsou vhodné pouze pro vnitrostátní dopravu, jelikož nemusí mít takové parametry a specifické označení jako EUR palety. Nejběžnější rozměr je 1 200 x 800 mm. Dále pak nejsou tak cenově náročné, to je také jeden z důvodů, protože mnohdy se nevrátí nazpět dodavateli nebo se pro změnu používají velmi nepravidelně. Jejich nosnost je ovšem také stanovena normou a to je 1 500 kg, je dovoleno na sebe naložit 3 kusy, tudíž nosnost spodního podstavce je 4 500 kg. Díky tomu, že neponesou vypálené označení EUR, tak mohou mít libovolné rozměry, nosnost, výšku, ale i konstrukci.
krabice na paletě.jpg
2. S označením EUR – mezinárodní doprava bude převážet pouze takovéto podstavce, s přísnými parametry, ovšem zde nalezneme i vypálené logo výrobce, značku kontrolora, ale také třeba datum výroby. Pokud jste si někdy všimli čísel například 300 – 5 – 1, tak značí číslo výrobce, rok a měsíc vyrobeného produktu. Vypálení by mělo být nejméně 0,3 mm hluboko a jeho barva je přípustná v černé a hnědé barvě, samozřejmě voděodolné a netoxické. Rozměry jsou stanovené stejné, jako u standardního typu. Ovšem je zde i přísnější norma na typ konstrukce, hřebíky, nosnost atd. Vyrábět je mohou pouze certifikovaní výrobci a také výrobek prochází výstupní zkouškou kvality.