Bydlení

Inteligentní kuchyně pro vaše pohodlí

Někteří z vás se již zřejmě setkali s pojmem „inteligentní kuchyně“. Tyto koncepce se zaměřují na ergonomická uspořádání samotného nábytku, ale řeší i systém ukládání potravin a nádobí v jednotlivých boxech. Někteří výrobci tímto způsobem zacílili na podstatné detaily, které nám usnadní práci a promění vaření na příjemný a kreativní prožitek.
červená kuchyň.jpg


Zkušenosti z praxe zahrnuté v jeden funkční celek


Dělící prvky v zásuvkách s nastavitelnými přepážkami se postarají o ideální ukládání nádobí, víčka od misek a poklice hrnců jsou odděleny v přehledné okrajové přepážce. Některé prvky mají praktickým způsobem vymezené zásobníky na různé drobnosti. Potraviny se skladují bez chaosu, opětovně oddělené mnoha integrovanými a flexibilními přepážkami. Zásuvky se pohybují volně, vysoká potravinová skříň plně nahradí stávající spíži a vše je snadno demontovatelné, jednoduše udržovatelné v čistotě.


Druhy inteligentních kuchyní


Jednoduchá kuchyně – nejčastěji volený případ zejména v bytových domech a v panelových bytech, kde jsou prostory pro vybavení kuchyní relativně malé, a kde se počítá každý decimetr čtvereční. Linka bývá pouze v jedné rovině, je umístěna u zdi a většina skříněk se nachází ve spodní části. Lednice nemusí být součástí linky.
Dvojdílné řešení – velmi praktický způsob osazení linky. Tvoří ji dva protichůdné segmenty v místnosti naproti sobě. Většinou jsou všechny skříňky opět přízemní, vše je při ruce a zavěšený modul může být pouze jeden na jedné straně místnosti.
Ostrůvkové uspořádání – tvoří jej několik na sobě nezávislých dílců, některé z nich jsou přízemní, některé v podobě zavěšených modulů. Samostatný modul bývá nejčastěji sporák s kusem pracovní desky, s digestoří a s dřezem.
Tvar písmene G – uplatní se ve velkých prostorách, které zaplní velkým množstvím úložného prostoru, nejčastěji u země, pouze s několika zavěšenými moduly.
okno nad barem.jpg
Tvar písmene L – velmi často aplikované řešení v obytných domech, jejich cílem je kuchyni prosvětlit, otevřít, a mít kolem sebe zároveň dokonalý přehled.
Tvar písmene U – opět se hodí do větších kuchyní, které se kombinují s úložným prostorem vyšších skříněk, sloužících jako sklad potravin (náhrada spíže). Tvar U je ideálním prostředím zejména pro handicapované osoby upoutané na invalidní vozík, které tu mají vše při ruce.