Dovolená

Milovníci přírody si odpočinou v Krkonoších

Jsou nejvyšším pohořím Česka a České vysočiny. Rozprostírají se v severovýchodních Čechách (západ v Libereckém kraji, východ v Královéhradeckém) a na jihu polské části Slezska.
Pokud se vydáte do tohoto pohoří, můžete se vydat na výlety i jinam, než jsou pěší túry po kopcích.
turistické stezky
Muzeum bratří Čapků
Navštivte obec Malé Svatoňovice, nacházející se mezi Trutnovem a Náchodem v područí Jestřebích hor. Spisovatel Karel Čapek tyto hory zasadil do knihy Devatero pohádek.
Malé Svatoňovice ale také kdysi bývaly poutním místem, kde dodnes je dominantou poutní kostel Panny Marie Sedmiradostné. V letech 1891-1893 nedaleko něho vznikl lesopark, tzv. Mariánský sad. Stojí v něm sedm kapliček a křížovou cestu lemuje čtrnáct křížů. Studánka v blízkosti je opředena pověstí, že dokáže uzdravovat nemocné. Pramen je využíván k léčbě různých neduhů v domě s vodoléčebnými lázněmi, který tu byl postaven už v roce 1832.
Vlastivědné muzeum Vysoké nad Jizerou
Nabídne vám unikátní výstavu vývoje lyží, trofejí a dalších ocenění z lyžařských soutěží a zobrazuje historii města a okolí. Expozice jsou různorodé. Zaměřují se nejen na historii města, ale i na život dřívějších generací, na kulturu, zemědělství a řemesla. Prohlédnete si mechanický betlém, podíváte se na odlitky pražských grošů Václava II. a Jana Lucemburského, které se našly v pokladu na Tříčckých vrších. Uvidíte dokumenty o středověkém sklářství.
Jestli nechcete trávit čas zavření v muzeích, vydejte se k prameni Labe.
Je sice jedním z nejvyhledávanějších míst Krkonoš a jedná se o symbolické prameniště, protože skutečný pramen vyvěrá o několik desítek metrů dál, ale to nemusí vůbec vadit. Proč jen symbolický? Ten skutečný vyvěrá na Labské louce a je z důvodu ochrany přírody nepřístupný.
turistická stezka
Úpská rašelina
Roku 1952 by vyhlášena přírodní rezervací a její plocha měří 72,8 hektarů.
Pramení tu Bílé Labe a Úpa. Připomíná subarktické tundry doby ledové. Díky klimatu se uchovalo mnoho druhů rostlin a zvířectva z téže doby. Naleznete tu ostrůvky s klečí a rašelinnými jezírky. Povolený vstup je jen na severní části od Obří k Luční boudě.
Rýchorský prales
Rýchory jsou nejméně porušeným krkonošským místem.
Je to významná přírodní rezervace, kde roste mnoho druhů chráněných rostlin. Bučiny, zakrslé a pokroucené stromy, mech na větvích a vzácné byliny.
Mumlavské vodopády
Nacházejí se nedaleko rekreačního střediska Harrachov, na řece Mumlavě. Vodopád, který se hlučně řítí po celé šířce koryta a padá do hloubky asi deseti metrů. Vytváří ve skále ze žuly obří kotle, tzv. Čertova oka. Prohlubně byly na žulovém podkladu vyhloubeny díky pohybu vody s kamínky.
Naleznete tu Mumlavskou boudu, která se změnila z původní hájovny na výletní restauraci.
Nemusíte jezdit na dovolenou kdovíjak daleko. I u nás najdete pozoruhodnou přírodu, zajímavá historická místa a muzea, kde se dozvíte něco nového. A to vše má jednu nespornou výhodu. Celá rodina se bude umět dorozumět.